Sunt cetateanca a Republicii Moldova, sunt casatorita cu cetatean german

12 aprilie 2018 37

Buna ziua. Sunt cetateanca a Republicii Moldova, sunt casatorita cu cetatean german. Ceremonia a fost oficiata in Danemarca. Acum doresc sa ma pun cu actele in regula in Germania. Ce trebuie sa fac?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Ar fi cazul să fiți consultată de către un jurist/avocat din Germania specializat în perfectarea actelor de stare civilă, a permiselor de ședere, precum și să vedeți care sunt celelalte acte necesare pentru a vă afla permanent pe teritoriul Germaniei și să nu fiți deportată.
Dețineți sau nu cetățenia română... mai detaliat poate, dacă dețineți și cetățenia română, sunteți scutită de necesitatea obținerii anumitor acte.

13 aprilie 2018