Sunt condamnat pe art. 217 alin. 4 CP si am ispasit jumatate din termen

14 iunie 2019 775

Buna ziua. Am nevoie de o consultatie. Sunt condamnat pe art. 217 alin. 4 CP, termen de pedeapsa 5 ani regim de tip inchis. Am ispasit fix 2 ani si 6 luni, adica jumatate din termen. Vreau sa aflu daca exista vreo lege ce prevede ca a doua jumate de termen sa fie inlocuita cu amenda, sau alta modalitate de a fi elibirat.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună.

Infracțiunea de la art. 217, alin. (4) din Codul penal este o infracțiune gravă conform art. 16, alin. (4).

Vedeți art. 92 din Codul penal: http://www.legis.md/cautare/rezultate/109495

Acesta prevede că, în privinţa persoanelor care execută pedeapsa cu închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni grave, instanţa de judecată, ţinând cont de comportarea lor în timpul... mai detaliat executării pedepsei, poate pronunţa o încheiere cu privire la înlocuirea părţii neexecutate din pedeapsă cu o pedeapsă mai blândă, numai după ce condamnatul a executat efectiv cel puţin jumătate din termenul de pedeapsă.

24 septembrie 2019