Sunt coproprietară a unui apartament

3 noiembrie 2022 25

Buna! Am devenit moștenitoare la o cotă-parte dintr-un apartament. Cum trebuie să acționez în continuare? Prin lege, sunt obligată să achit și eu serviciile comunale dacă nu locuiesc și nu am viza de reședință acolo? Cum se stabilește prețul cotei-părți? Și ce să fac dacă ceilalți coproprietari nu sunt de acord cu prețul meu?

Jurist comments 3

  • Avocat
  • Alte domenii

Ceea ce ține de achitarea serviciilor comunale dacă nu locuiește depinde de serviciu comunal, încălzire centralizată sau centrală pe caz, existența contoarelor ș.a.......părerea mea fugitiv......dacă este contorla apă și el e verificat metrologic și nu ați locuit în ap, apa o va achita cine a locuit......dacă e centrală pe gaz,... mai detaliat aceeași situație va achita doar cel ce a locuit, dacă e încălzire centralizată vor achita coproprietarii proporționat cotelor lor părți, asta dacă nu există obstacole în folosința locuinței din partea unui coproprietar, caz în care poatw fi impus la achitarea integrală a energiei termice, pentru deservire bloc locativ toți coproprietarii achită,.....deja dacă cineva vă crează obstacolo în folosința locuinței e altceva.....poți solicita de la el chiar și o compensație pentru folosirea cotei părți a dvs.....

4 noiembrie 2022
  • Avocat
  • Alte domenii

Prețul imobilelor o pot stabili experții dacă nu ajungeți la un numitor comun....

4 noiembrie 2022
  • Avocat
  • Alte domenii

069615655 sunați îmi e greu să scriu pe telefon

4 noiembrie 2022