Sunt despartit de 4 ani, dar tot timpul platesc numai eu rata de ipoteca pe casa

23 iunie 2017 36

Sunt despartit de 4 ani. Am o casa cumparata impreuna cu fosta sotie prin credit ipotecar pe care il platesc eu in continuare. In caz de partaj datorita faptului ca de 4 ani platesc numai eu rata - se ia in calcul lucru acesta? Cam care ar fii pasi care trebuie sa fac? Cum sa procedez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Colectati probele: ordinele de plata unde este indicat numele d-stra ! Urmeaza sa delimitati achitarile din timpul casatoriei cu cele efectuate dupa casatorie ! Sotia poate cerere in instanta de judecata stabilirea cotei-parti din apartament , jumatatea sa din platile efectuate in timpul casatoriei !

26 iunie 2017