Sunt despărțită și am o fetiță

19 februarie 2018 36

Buna seara. Am nevoie de ajutor! Sunt despărțită de 4 ani și am împreună cu fostul soț o fetiță de 6 ani. El se răspunde cu ea maxim 1-2 ori pe an, achita pensie alimentara odată la 9-10 luni. I-am cerut semnătura ca să pot să-i fac pașaport românesc să pot să o duc într-o vacanță la mare sau undeva, el nu vrea nimic sa audă. E dreptul copilului să călătorească, mai ales dacă are posibilitate. Copilul după judecată a rămas la întreținerea mea, i-am stabilit domiciliul cu mine. Ce pot să fac? Vreau să-l dau in judecată, nu cred că-i corect ce face. Când îi zic, îmi vorbește urât și spune că fata va ieși din țară la 18 ani .

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna d-na Rodica,
Există vreo hotărâre judecătorească prin care s-a decis încasarea pensiei de întreținere pentru copil? Ați pus-o în executare la executorul judecătoresc?
Ați putea să îi expediați o cerere prealabila sa îi solicitați acordul la ieșire din țară în scop turistic, pentru a efectua studiile peste hotare, pentru a perfecta... mai detaliat actele, inclusiv pașaportul, etc.
Totodată, tatăl poate fi decăzut din drepturile părintești din anumite motive, printre care și neachitarea pensiei de întreținere pentru copil.

19 februarie 2018