Sunt divortat, achit pensia alimentara, dar fosta sotie nu-mi permite sa comunic cu copilul

27 octombrie 2019 182

Buna ziua. Sunt divortat, achit pensia alimentara, dar fosta sotie nu-mi permite sa comunic cu copilul. Acum imi cere perfectarea certificatului de nastere al copilului in legatura cu corectarea numelui meu de familie. Nu sunt contra, dar nu dispun de timp liber la moment, trebuie sa plec peste hotare. Fosta sotie ma ameninta ca ma dea in judecata si pe mana politiei. Spuneti-mi, va rog, la ce ma pot astepta din partea ei si daca imi poate provoca probleme sa nu pot merge peste hotare. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna

Fosta soție nu are decât să o facă. Dacă, dorește corectarea actelor de stare civilă să se adreseze la Agenția Servicii Publice.

27 octombrie 2019