Sunt fidejusor la un credit și executorul mi-a pus sechestru pe cardul salarial

23 martie 2022 187

Bună ziua. Sunt fidejusor la un credit. Banca m-a dat în judecată pentru că acesta nu a fost rambursat la timp și executorul mi-a pus sechestru pe cardul salarial. Am 3 copii minori și mă întrețin din salariu. Putem perfecta un document la notar în sensul că clientul băncii își asumă toată responsabilitatea să ramburseze creditul său și eu nu am nici o atribuție cu acesta?

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna,o data ce ati semnat contractul de fidejusiune aveti calitate de fidejusorul ce inseamna ca va asumată în folosul unui creditor cu scopul de a garanta obligația pe care debitorul o datorează creditorului. Acest contract de fidejusiune poate fi anulat doar in citeva cazuri independenta de sutuatia dvs.

24 martie 2022