Sunt fidejusor pentru un credit care nu a fost rambursat

17 iunie 2021 80

Sunt fidejusor pentru un credit. Titularul nu a rambursat creditul și executorul judecatoresc mi-a sechestrat contul in banca. E posibil sa primesc transferuri bănești pe contul sechestrat? Cum pot sa deblochez contul fără sa achit creditul în cauza?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Sanda,

In cont Dvs posibi sa intre bani insa Dvs nu o sa îi puteti folosi, or, ei vor fi incasati de catre executor in contul stingerii datoriei.

Pentru a debloca conturile trebuie sa determinati debitorul sa inceapa a face achitari si sa incheie o tranzactie creditorul. Ulterior sa... mai detaliat negociati cu executorul deblocarea conturilor Dvs.

O zi buna.

18 iunie 2021