Sunt garant la un credit

30 ianuarie 2019 87

Sunt garant la un credit. Persoana care a luat creditul a plecat peste hotare și nu a achitat creditul, are 52 de zile de penalizare, nu-mi răspunde la telefon ca sa aflu de la el ceva detalii. Ce pot pați eu în asa caz? Sunt telefonata de la compania de credit și mi s-a spus sa achit creditul, de nu voi fi dat în judecată. Cum sa procedez?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua Laura,

În cazul în care ați încheiat un contract de fidejusiune răspundeți solidar cu persoana împrumutată.
Aceasta presupune ca în cazul în care împrumutatul nu achită ratele respective în termen aceasta trebuie să o facă persoana care a garantat.
Persoana garant(fidejusorul) trebuie sa achite de la sine după care poate pretinde... mai detaliat încasarea sumei date de la cel pe care l-a garantat(împrumutat). Este importat sa păstrați toate bonurile.
Ignorarea acestor somații de plata duce la acționarea împrumutatului și fidejusorului în instanța de judecată.
Recomand aplanarea situației pe cale amiabilă, în caz contrar va fi mai rău pentru Dvs pe motiv ca o sa achitați penalități și dobânda de întârziere.

30 ianuarie 2019