Sunt impiedicat sa-mi vad copilul

8 martie 2019 152

Buna ziua. In incercarea de a-mi vedea copilul imi sunt puse bete in roate. Argumentele invocate de ea sunt ca nu am dreptul sa stau cu copilul fara prezenta mamei, ca eu vreau sa fur copilul si sa-l ucid etc. Ce pot face?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua Nicolae,

Dvs v-ați adresat deja la autoritatea tutelara pentru stabilirea unui grafic de întrevederi cu copilul?
Dacă nu, atunci adresați-vă și expuneți poziția Dvs cu solicitarea de a stabili un asemenea grafic de întrevederi cu copilul.
În cazul în care deja v-ați adresat și a fost stabilit un asemenea grafic va... mai detaliat adresați la politie de fiecare data când mama va creează impedimente, iar aceasta va fi sanctiinata5cu o amenda de 600 lei, ori de câte ori va crea impedimente.
Totodată, pentru crearea impedimentelor sau neexecutarea intenționată a unei hotărâri judecătorești persoana poate fi atrasă la răspundere penală conform art. 320 Cod penal al RM.

9 martie 2019