Sunt in concediu de ingrijire a copilului dar vreau sa ma intorc la serviciu (sunt cadru didactic in gimnaziu)

24 iunie 2017 47

Sunt in concediu de ingrijire a copilului dar vreau sa ma intorc la serviciu (sunt cadru didactic in gimnaziu), din toamna insa directoarea imi zice sa scriu cerere de la 1 septembrie si nu din 25 august, cum am scris-o initial, argumentându-mi ca persoana care este angajata in locul meu e in concediu pâna pe 24 august, si ca nu are cu ce imi achita aceasta perioada ca tarifierea se face din septembrie, dar eu anul trecut nu am lucrat. Este legal ce imi propune dumneaei? Nu o sa imi zica la 1 septembrie ca orele s-au repartizat si ca nu are ce imi oferi ca e prea tirziu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut! Atita timp cit va exista o cerere de revenire la serviciu, aprobata de angajator, fie ea cu data de 01.09, sau cu alta data - locul de munca va este garantat. De fapt, chiar si acum aveti locul de munca garantat, pentru ca pe toata perioada concediului vi se... mai detaliat mentine postul.
Intr-adevar, pot fi nuante in ce priveste repartizarea orelor, dar legal ar fi ca Dvs sa va fie repartizata cota necesara, potrivit stagiului si functiei.

27 iunie 2017