Sunt in drept sa cer remunerarea tuturor concediilor nefolosite din moment ce m-am eliberat din functie?

3 iulie 2016 596

Am activat intr-o institutie de stat timp de cinci ani si cinci luni. In acest rastimp am fost in concediu o singura data (30 zile). Acum m-am eliberat si mi-au achitat doar concediile din ultimii doi ani. As dori sa stiu daca cei de la contabilitate au procedat corect.

Jurist comments 2

Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Angajatorul era obligat să vă achite indemnizație de concediu pentru toți anii de activitate deoarece în conformitate cu art. 119 alin. (1) Codul Muncii în caz de încetare a contractului individual de muncă, salariatul are dreptul la compensarea tuturor concediilor de odihnă anuale nefolosite.
Deci, evident contabilitatea nu va achitat... mai detaliat corect. Puteți înainta o cerere prealabilă și în caz de refuz ulterior să vă adresați în instanță de judecată.

3 iulie 2016
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu au procedat corect , insa puteti intenta o actiune in instanta de judecata cu privire la incasarea compensatiei pentru concediul nefolosit doar pentru inca un an +penalitati . termenul general de prescriptie : 3 ani. respectiv veti solicita incasarea compensatiei pentru anul 3 din cele 5 ! puteti verifica... mai detaliat si jurisprudenta csj in ce priveste aplicarea termenului de prescriptie la compensarea concediilor nefolosite .Succese ;)

3 iulie 2016