Sunt in drept sa refuz ca sotul sa ia copilul?

21 decembrie 2017 143

Buna ziua. Sunt mama a unui copil de 6 ani, sunt divortata de 4 ani. Copilul locuieste cu mine, tatal achita pensia alimentara. Acum s-a intors de peste hotare si vrea sa il ia pe doua zile...copilul nu are stabilit locul de trai. Sunt in drept sa-i refuz, sa nu il dau pe doua zile?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Ecaterina Pînzari
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua
Potrivit art. 64 din Codul Familiei, Părintele care locuieşte împreună cu copilul nu are dreptul să împiedice contactul dintre copil şi celălalt părinte care locuieşte separat, cu excepţia cazurilor cînd comportamentul acestuia din urmă este în detrimentul intereselor copilului sau prezintă pericol pentru starea lui fizică şi psihică.

21 decembrie 2017