Sunt în lista neagră

2 iulie 2024 3

Bună ziua. O luna în urma m-am adresat la bancă pentru a afla care este termenul când voi fi radiată din lista neagră. Mi s-a spus că pe 25 iunie numele meu va fi eliminat din lista neagră de creditare. Acum am mers la bancă ca să contractez un împrumut, dar cererea mea a fost respinsă. Care este cauza? Unde mă pot adresa pentru clarificări?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Pentru informare citiți legea https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=138262&lang=ro#

Aflați de la bancă care birou a istoriilor de credit gestionează dosarul dumneavoasrtă și adresați o cerere de informare către aceștea în temeiul art.10 a Legii nr.122/2008.
Articolul 10. Drepturile subiectului istoriei de credit

(1) Subiectul istoriei de credit este în drept să primească de la... mai detaliat fiecare birou al istoriilor de credit, unde se păstrează istoria de credit a subiectului respectiv, o dată pe an fără plată şi ori de cîte ori doreşte - contra plată, fără indicarea cauzelor, raportul de credit referitor la istoria sa de credit, inclusiv informaţiile, colectate în conformitate cu prezenta lege, privind sursele formării istoriei de credit şi privind utilizatorii istoriei de credit, cărora le-au fost eliberate rapoarte de credit referitoare la istoria menţionată.

(2) Subiectul istoriei de credit este în drept să conteste, total sau parţial, informaţiile conţinute în istoria sa de credit prin depunerea la biroul istoriilor de credit, unde se păstrează istoria de credit menţionată, a unei cereri privind modificarea şi/sau completarea acestei istorii de credit.
Pentru a face cunoștință cu istoria dumneavoastră de credit, solicitați

3 iulie 2024
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Natalia, colegul meu dl. Sergiu v-a orienta legal la legea nr. 122/2008, dar eu știu un lucru în țara noastră mulți sau pă..t pe această lege, ei au lista neagră și DVS o să fiți afișată în acestă listă mult timp, atâta cât ei o să găsească... mai detaliat de cuviință. Eu vă propun o altă solulție, de văzut în ce bază DVS ați nimerit în această listă, sigur că n-ați achitat un credit la timp. Creditorii în așa caz se asigură să nu fie trăsniți și alți creditori. asta e situația în realitate. Succese.

3 iulie 2024