Sunt in proces de divort, dar sunt insarcinata de la alt barbat

15 iunie 2022 87

Buna ziua. Sunt in proces de divort, dar sunt insarcinata de la alt barbat. Desfacerea casatoriei va fi pronuntata pe data de 6 septembrie, dar eu voi naste mai devreme. Voi putea inscrie tatal biologic al copilului in certificatul de nastere? Vom putea da copilului numele tatalui?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua ,

Procedural se considera automat tată persoana cu care sunteți în căsătorie, pentru a evita acest moment și pentru a fi inclus tatăl biologic in certificatul de naștere urmează la ASP să se prezinte soțul Dvs și totul biologic pentru a da o declarație în acest sens sau la... mai detaliat caz soțul Dvs sa facă o declarație notariala in care indica ca nu el este tatăl copilului și sa o prezentați l ASP

16 iunie 2022