Sunt incluse in partajarea averii

14 iunie 2018 121

Buna ziua. Ma intereseaza daca dupa divort, bunurile daruite prin act de donatie, sunt incluse in partajarea averii?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bunurile dobandite prin donatie, mostenire sau prin alte acte gratuite apartin cu drept de proprietate privata persoanei si NU se includ in averea comuna a sotilor.

14 iunie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Mihail,
Bunurile dobândite de către soți drept donație, moștenire sau primite cu alt titlu gratuit constituie proprietatea personală a soțului care le-a primit și nu se supun partajului.

14 iunie 2018
Valeriu Drăgălin
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună, conform articolului 22 din Codul Familiei astfel de bunuri urmează a fi considerate bunuri personale, iar articolul 25 prevede că doar bunurile proprietate comună în devălmășie urmează a fi partajate.
O zi frumoasă

14 iunie 2018