Sunt insarcinata in 24 samptamani, dar am dorinta sa muncesc

16 ianuarie 2020 114

Buna! Sunt insarcinata in 24 samptamani, dar am dorinta sa muncesc. Asta nu va crea probleme cu indemnizatiile?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Tatiana.

Indemnizaţia de maternitate se acordă integral la a 30-a săptămînă de sarcină, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, iar în cazul naşterilor complicate ori al naşterii a doi copii – de 140 de zile calendaristice. În cazul sarcinilor cu 3 şi mai mulţi feţi, îndemnizaţia de maternitate... mai detaliat se acordă la termenul de 24 de săptămîni de sarcină pe o perioadă de 182 de zile calendaristic.

Indemnizaţia de maternitate se stabileşte, dacă persoana asigurată pierde venitul asigurat pentru întreaga perioda a concediului medical la toate unitatele în care desfăşoară activităţi.

Pentru perioada concediului de maternitate care se suprapune cu perioada în care femeia a desfăşurat activitate de muncă, se plăteşte salariul, dar nu indemnizaţia.

13 februarie 2020