Sunt insarcinata si vreau sa divortez

29 martie 2020 163

Bună. Sunt însărcinată, dar vreau sa divortez. Cu această criză epidemică, nu reușesc să divortez pana la la nastere. As putea in certificatul de nastere a copilului sa nu scriu numele tatălui? Pe viitor, tatal vrea sa locuiasca in alta tara si nu vreau sa am dificultăți la perfectarea actelor copilului. Astept raspuns, va rog. Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Ana,

Legea prevede că la dorinţa mamei, rubrica privind datele despre tatăl copilului din actul de naştere poate rămîne necompletată, fapt ce se consemnează la rubrica „Menţiuni”.

29 martie 2020