Sunt interzise tatuajele persoanelor ce ocupa o functie publica?

25 august 2018 952

Este vreo lege care interzice tatuaje in locuri vizibile in cazul judecatorilor, politistilor, procurorilor? Sau universitatea are dreptul sa nu elibereze diploma sau licenta unei persoane cu tatuaje intr-un loc vizibil?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua.
Nu cunosc asemenea norme, poate colegii mă completează,
Însă în caz de existență a unor tatoo pe locuri vizibile, cu mesaje sau poze ce ar putea servi temei de ură, dispreț sau oricare altă formă de instigare la acțiuni ce contravin ordinii publice, atunci acesta pot fi calificate în cel... mai detaliat mai simplu mod ca huliganism sau altă formă de contravenție sau poate și mai grav.
În alte cazuri, nu ar fi cazul de o limitare dacă nu sunt prevăzute regulamente interne a unei instituții specifice.

26 august 2018