Sunt invinuita de savarsirea unei infractiuni cu cardurile bancare

13 mai 2021 36

Buna ziua. Am nimerit intr-o capcana intinsa de escrocii care opereaza cu cardurile bancare si le-am dat datele mele. Ca mai tarziu sa aflu de la politie ca pe cardul meu a fost facut un transfer si acum sunt invinuita ca eu am furat acesti bani, dar eu nici idee nu am avut de acesti bani. Pe cardul vizat primeam doar indemnizatia pentru copil pentru care imi veneau mesaje de la CNAS. Pe acest caz e deschis dosar penal si eu sunt invinuita pe art. 186 alin. 2 CP. Ce sa fac? Cum demonstrez ca nu am fost implicata in aceasta infractiune?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Mihaela,DVS trebue să ceriți documentele bancare, care o să trebuiască să dovedească vinovăția sau ne vinovăția DVS, deoarece poliția trebue să verifice în ce zile a avut loc rîdicare banilor, în zilele aceste DVS trebue să confirmați sau infirmați, că ați avut vre-o atribuție la rîdicarea siumelor de... mai detaliat bani. DVS trebue să fiți fermă și convinsă, că nu sunteți hoțaica.

13 mai 2021