Sunt judecata pentru prima data

28 noiembrie 2019 41

Buna! Sunt judecata pentru prima data, pe art. 217 alin. 4 CP: Am copil minor la intretinere, anterior nu am probleme cu legea. Risc sa ajung la inchisoare acum? Mersi anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Olga Turcan
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua, Infractiunea cu privire la circuatia ilegala a drigurilor , etnobotanicelor sau analogii acestora fara scop de instrainare in proportii mari se pedepseste cu inchisoare pina la 6 ani, in cazul daca vinovatia dumneavoastra va fi dovedita atunci da.

3 decembrie 2019
  • Jurisconsult

D-na Tatiana în cazul DVS vă propun să ăncheiați acord cu procurorul, conform art. 354 CPP, unde pedeapsa v-a fi micșorată cu 1/3, de la 6 ani, v-a fi 4 ani. În așa caz instanța e în drept să aplice o pedepsă mai blăndă- convențională, dacă DVS o să recunoașteți... mai detaliat vina pe deplin și se v-a lua în considerație starea familiară.

29 decembrie 2019