Sunt martor și nu am fost audiat

17 septembrie 2018 48

Buna! Vreau un sfat! Recent am aflat că o cauza penală în care am fost martorul unei infracțiuni și nu am fost audiat de organul de urmărire penala, nici de instanta de fond, nici de apel, nici recurs, a fost transmisa la rejudecare de la CSJ la Curtea de Apel Chișinău. Acum in octombrie este sedinta, se judecă în baza probelor administrate în cadrul urmăririi penale, 364 prim. Eu as vrea sa depun marturii, dețin probe care pot sa influențeze cursul cauzei. Trebuie sa depun o cerere de apel prin care sa expun cele menționate mai sus si anume că nu am fost audiat deloc, care e procedura? Mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ion,
Examinarea cauzei penale în procedura simplificată în baza art 364/1 CPP al RM este condiționată nu doar faptul că aceasta cauză, care poate fi din unul sau mai multe episoade, va fi examinată nu atât în baza probatoriului administrat la faza de urmărire penală, cât și de recunoașterea faptei/faptelor... mai detaliat incriminate pe deplin, precum și a încadrării juridice date acestei/acestor fapte.

Ați putea să vă adresați în scris acuzatorului de stat în cauza respectivă și să îi descrieți ce cunoașteți.

17 septembrie 2018