Sunt minoră și vreau să plec neînsoțită la părinți în Italia

3 martie 2023 29

Bună! Am 17 ani, în august fac 18. Pot sa plec din România în Italia la părinți singură, fără vreo procură, dacă am pașaport biometric?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună, nu. Doar după ce împliniți 18 ani.
Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova doar însoţiţi de unul din părinţi, de reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţia reprezentantului legal, autentificată notarial. În... mai detaliat declaraţie va fi indicat scopul călătoriei, durata de şedere şi ţara de destinaţie.

3 martie 2023