Sunt o persoana garant

4 decembrie 2017 128

Buna seara. Sunt o persoana garant la un un credit, dar nu este un credit din banca sau la vreo firma, ci este un credit de la persoana particulara. Acum persoana care a a luat creditul
nu a achitat toata suma pina la incheierea contractului. Alt garant care a lasat masina in gaj - a ramas fara masina. Acum mi-a venit si mie scrisoare precum ca trebuie sa intorc procentul. Ce pot face eu in cazul dat ca sa nu intorc banii.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna Victor.
Nu cunosc detaliile la acel contract, dar puteți consulta Codul Civil RM capitolul XX, secț. 1,2,3,4. În dependență de condițiile stipulate în contract puteți să vă apărați drepturile.

5 decembrie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Si pe viitor fiti prudenti la semnarea carorva acte, contracte la care nu aveti atributie !

5 decembrie 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

Conform Codului civil sunteţi eliberat de garanţie (fidejusiune) dacă au trecut mai mult de 1 an de la data de la scadenţa datoriei (de când trebuia achitat creditul iniţial).

17 decembrie 2017