Sunt obligat sa muncesc cele 14 zile?

19 august 2019 79

Buna ziua. Sunt obligat sa muncesc cele 14 zile, daca angajatorul nu doreste sa-mi semneze cererea (deja a doua) si ma ameninta ca ma da in judecata? Motivul eliberarii nu este munca depusa de mine. Doua sefe nu pot imparti scaunul, iar eu nu doresc sa particip in afacerea asta (toti muncitorii sufera din pricina asta).

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Daca vi se refuza semmatea cererii si nu aveti cum demonstra data depunerii acesteia, transmiteti cererea prin scrisoare recomandata cu aviz de receptie, iar la expirarea termenului de 14 zile calendaristice din data indicata in avizul de receptie - raportul de munca poate fi considerat incetat.

20 august 2019