Sunt obligat sa trec testul la alcool la cererea politistului

26 februarie 2020 84

Buna ziua, stimaţi jurişti. Am fost oprit de agentul de poliţie şi mi s-a cerut sa trec alcotestul. I-am intrebat in ce temei trebue sa trec alcoltestul, la care mi-au spus ca dacă nu mă supun risc să fiu amendat. Le-am cerut să-mi intocmeasca proces-verbal ca trec alcotestul, dar au refuzat. Întrebarea mea este: poate poliția verifica fară temei, fara să intocmeasca proces-verbal. Am avut eu dreptul sa cer asta? Poliția a actionat conform legii? Vă mulţumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Refuzul de a trece testul alcoolscopic poate duce la intentarea unui dosar penal, dvs sunteți obligat la trecerea testului la solicitarea acestuia.

Motivele existe pentru agent poate fi bănuiala că ați consumat băuturi alcoolice, ș.a

26 februarie 2020