Sunt obligata sa intorc banii calculati in surplus la salariu odata ce am fost eliberata din functie si angajata intr-o alta institutie?

22 iulie 2018 45

Buna ziua! Sunt medic pediatru consultant si activez in Centrul de Sanatate Soldanesti, recent angajata la 3 mai 2018. Am fost in concediu de ingrijire a copilului 3 ani in perioada 2014-2017. Am revenit la serviciu pe 9 octombrie 2017 la Spitalul Raional de unde si plecasem in concediu. Am activat 7 luni ca pediatru consultant la sectia consultativa dupa care am fost eliberata din functie si transferata la Centrul de sanatate. O luna mai tarziu, fiind angajata la alta institutie, contabila-sefa a Spitalului Raional ma informeaza ca s-a facut o gafa in calcularea salariului meu si ma impune sa intorc banii - o suma impunatoare, aproximativ de 10.000 de lei - in casa spitalului. Ajutati-ma, va rog, unde sa ma adresez serviciilor fiscale sau un revizor fiscal sa-mi calculeze pe 7 luni salariul corect? Si in care fonduri sau conturi trebuie sa intorc aceasta suma de care eu nu dispun? Cum sa procedez corect? Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Urmează a efecrua un calcul pentru a putea stabili suma ce urma a fi transferată, ulterior, surplusul urmează a fi restituit instituției în temeiul unui act ce va face dovada restituirii.
Problema e că în caz de refuz, instituția este în drept de a înainta acțiune în judecată pentru... mai detaliat restituirea sumei ca îmbogățire fără just temei, fapt ce va impune cheltuieli suplimentare.
Cît privește calculul, urmează a vă adresa la un contabil cel mai bine, totodată solicitațo de la bancă exteas de cont, penteu a vedea sumele transferate.

23 iulie 2018