Sunt obligată sa lucrez 14 zile calendaristice după demisie?

5 august 2020 39

Buna ziua. Sunt obligată sa lucrez 14 zile dupa demisie, dacă vreau sa ma inscriu intr-o instituție de învățământ?

Jurist comments 1

Triboi Mihai
  • Jurisconsult

Bună ziua!
Aveți dreptul la demisie cu informare prealabilă într-un termen mai redus, nu de 14 zile.
Pentru aceasta, va trebui să prezentați angajatorului documentul ce confirmă faptul că sunteți înmatriculată la o instituție de învățământ și să indicați în cererea de demisie termenul cât sunteți disponibilă să mai activați.... mai detaliat
Mult succes!

6 august 2020