Sunt parte vatamată intr-un dosar

25 iulie 2019 49

Bună ziua. Sunt parte vatamată intr-un dosar. Pe data de 09.06.19, am fost agresat fizic de 2 persoane fără motiv. Rezultat: fractura dublă a mandibulei cu deplasare, fractura coastei 6, 7 și 9, și comoție cerebrală. Concluzia expertizei medico-legale este - leziuni medii. Ancheta a stabilit persoanele. Acum eu doresc sa-i dau în judecată pe cale civilă pe indivizii care m-au agresat, pentru a solicita paguba morală și restituirea cheltuerilor de tratament. Care este procedura? Ajutați-ma, va rog!

Jurist comments 1

Irina Ceban
  • Avocat

Bună ziua.

Dvs aveți dreptul să depuneți o acțiune civilă în cadrul procesului penal.
Astfel, urmează să vă conduceți de prevederile art. 219 Cod de Procedură Penală al RM, care în alin. (1) stabilește următoarele: ”Acţiunea civilă în procesul penal se intentează prin depunerea unei cereri, adresate procurorului sau instanței de judecată,... mai detaliat de către persoanele fizice sau juridice cărora le-au fost cauzate prejudicii materiale sau morale nemijlocit prin fapta (acţiunea sau inacţiunea) interzisă de legea penală sau în legătură cu săvîrşirea acesteia”.

Vă doresc mult succes.

26 iulie 2019