Sunt pe foaie de boala insa sunt nevoita sa ies la lucru!

23 ianuarie 2019 84

Buna ziua. Am asa o problema. Sunt in concediu medical, insa la serviciu imi zic ca sunt obligata sa ies la lucru pentru ca nu ma cred ca sunt bolnava si ca ma prefac! Ce drepturi am si cum se plateste foaia de boala? Ce pot sa le raspund in acest caz? Lucrand oficial, am dreptul si la foaie de boala si la concediu. Insa si concediu deseori imi iau din cont propriu!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dna Tatiana,

Dacă v-ați îmbolnăvit trebuie să mergeți la medicul de familie care va eliberează un Extras ce confirmă că v-ați îmbolnăvit și se recomandă tratament ambulatoriu.
Imediat ce va tratați reveniți la lucru și prezentați extrasul în original.
Totodată, din moment ce mergeți prima data la medic și vi se... mai detaliat eliberează Extrasul informați angajatorul imediat.

24 ianuarie 2019