Sunt victima a unei escrocherii. Ce pot face in acest caz?

23 aprilie 2024 3

Buna ziua. Mi s-a defectat automobilul si nu gaseam in Moldova piesa de schimb de care aveam nevoie. Am identificat o persoana care aduce, la comanda, astfel de piese de peste hotare. Ne-am inteles sa-i achit 100$ in avans si alti 300$ la livrarea piesei. Domnul in cauza m-a asigurat ca piesa va ajunge in Moldova pana pe 18 aprilie. Dupa ce i-am transferatbanii pe card, m-a sunat sa confirme ca a primit banii si ca a comandat piesa. Mai tarziu, mi-am dat seama ca mai am nevoie de o alta piesa. I-am transferat inca 200$, fapt confirmat de el la telefon. Pe 18 aprilie m-a sunat si mi-a spus ca va trebui sa mai astept cateva zile pana se finalizeaza procedurile vamale. Pe 23 aprilie, insa, nu a mai raspuns nici la telefon, nici la mesajele expediate. In plus, a sters de pe Internet anunturile prin care l-am gasit initial. Ca dovezi a celor de mai sus am confirmarea transferurilor pe cardul lui si schimbul de mesaje pe o aplicatie de mesagerie. Ce pot face in acest caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua Daniel, e o confirmare de escrocherie fată de DVS, tot depinde unde a avut loc. Eu vă propun să vă adresați cu o cerere pe art. 190 CP în Inspectoratulș General al mun. Chișinău, de pe str. Titaspol 11/1. De dorit să anexați și documentele de confirmare. Dacă... mai detaliat găsiți de cuviință să fiți ajutat de mine apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950 pentru o conlucrare mai profundă.

24 aprilie 2024