Suspendare permis pentru alcool

4 august 2017 160

Buna, mi s-a suspendat permisul pentru alcool pe timp de 2 ani. Calcularea termenului se ia de la data ridicării permisului sau de la data când a fost judecata? Pentru că nu sunt sigur când trebuie să îl iau, procesul și hotărârea nu sunt la mine.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

Termenul privarii de dreptul de a conduce mijloace de transport incepe sa curga din momentul in care a fost adoptata hotararea instantei de judecata, dar nu din momentul ridicarii permisului.

5 august 2017

Dar cum pot afla când a fost judecata sau când trebuie sa reiau permisul înapoi? Ce documente sunt necesare pentru restabilirea permisului?

10 august 2017