Suspendarea contractului individual de munca din initiativa angajatului

7 august 2019 152

Buna ziua. Vreau sa stiu daca angajatorul este in drept sa refuze cererea de suspendare a contractului individual depusa pentru doua luni in baza art. 78 alin.1 lit.b, angajatul avand la îngrijire pe mama bolnava cu doua forme de cancer (certificatul medical despre necesitatea ingrijirii din partea altei persoane este anexat la cerere).

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

În principiu, angajatorul nu are dreptul să refuze satisfacerea cererii respective în situația în care au fost prezentate toate actele confirmative a situației create.

Dar refuzul angajatorului poate fi contestat în instanța de judecată în condițiile prevederilor art.. 354-356 din Codul Muncii al Republicii Moldova.

Succese!

8 august 2019