Suspendarea dreptului de a conduce

22 iunie 2023 20

Bună ziua. Mi-a fost suspendat (nu anulat) dreptul de a conduce mijloace de transport pe un termen de 5 ani, în 2018, adică până la intrarea în vigoare a noii legi. Termenul de suspendare a expirat, dar cei de la biroul de probațiune mă obliga să frecventez programul probațional antialcool şi antidrog, care a fost introdus de noua lege. Întrebarea mea este: sunt obligat să frecventez programul menționat, având în vedere că dreptul de a conduce a fost suspendat până a intra în vigoare legea în cauză? Dacă nu sunt obligat, ce acţiuni pot intreprinde mai departe? Mersi anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Sunteţi obligat, ba mai mult decât atât, în 2018 tot era prevăzut ca pentru recuperarea permisului de conducere urma de frecventat instruire antialcool şi antidrog, însă deşi era prevăzut, nu se aplica în practică or nu erau dezvoltate programele antialcool şi antidrog.

22 iunie 2023