Suspendarea dreptului de a conduce automobilul

4 decembrie 2018 159

Buna ziua, am acumulat 15 puncte de penalitate. Prin urmare, risc sa-mi fie suspendat dreptul de a conduce automobilul.
1) Care este termenul maxim si minim de suspendare in cazul de fata?
2) Pana la hotararea judecatorului, am dreptul sa conduc automobilul?
3) Dupa cate stiu, permisul nu se suspendeaza ci doar dreptul de a conduce?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Puteți conduce in baza permis provizoriu eliberat la etapa de ridicare a permisului d-stră.
Vedeți art cod contravențional Articolul 36. Aplicarea punctelor de penalizare.
Privarea... mai detaliat de dreptul special
(1) În cazurile şi în mărimea prevăzute de sancţiunea normei contravenţionale din capitolele XII și XIII ale cărţii întîi, conducătorului de vehicul declarat vinovat de săvîrşirea contravenţiei, odată cu aplicarea sancţiunii principale, i se aplică un număr de puncte de penalizare ca sancţiune complementară.
(2) Dacă aplicarea sancţiunii în modul prevăzut la alin.(1) condiţionează acumularea a 15 puncte de penalizare, agentul constatator remite cauza contravenţională spre examinare în instanţa de judecată competentă, care, odată cu sancţiunea principală şi cu aplicarea punctelor de penalizare, aplică privarea de dreptul special de a conduce vehicule pe un termen de la 6 luni la un an ca sancţiune complementară.

4 decembrie 2018