Suspendarea permisului

8 decembrie 2018 208

Buna ziua. Am acumulat 15 puncte de penalizare, urmeaza procedura de judecata pentru suspendarea permisului. Peste putin timp expira 3 puncte de penalizare. Daca in momentul procedurii de judecata eu voi avea 12 puncte, e posibil sa scap cu permisul? Este vreo alta iesire din situatia data?

Jurist comments 4

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Vedeti mai jos raspunsul meu.

9 decembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
In esență există posibilitate de a và eschiva de la sancțiune, tergiversați puțin examinarea cauzei, si daca se reușește sa fie anulate punctele de penalizare anterior aplicate, o să scăpați fara suspendare.

9 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

//Rectificare a răspunsului//

Potrivit art. 36 (2) Cod Contravențional:
"Dacă aplicarea sancţiunii în modul prevăzut la alin.(1) condiţionează acumularea a 15 puncte de penalizare, agentul constatator remite cauza contravenţională spre examinare în instanţa de judecată competentă, care, odată cu sancţiunea principală şi cu aplicarea punctelor de penalizare, aplică privarea de dreptul special... mai detaliat de a conduce vehicule pe un termen de la 6 luni la un an ca sancţiune complementară."

Din această norma reiese clar si fara echivoc faptul ca este important doar cate puncte aveati la momentul intocmirii procesului-verbal, si nu la momentul judecarii cauzei. Deci, indiferent de faptul expirarii unor puncte, la data sedintei de judecata.
Or, se sanctioneaza insasi fapta de admitere a acumularii 15 puncte.

9 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Unica iesire din situație este sa contestati procesul-verbal prin care s-au aplicat ultimele puncte pentru ultima contraventie. Daca acel proces verbal va fi anulat, nu va fi suspendat dreptul de a conduce.

9 decembrie 2018