Tânăr specialist în domeniul educației

16 septembrie 2022 81

Bună! Sunt absolventă a colegiului pedagogic, activez de 2 ani în calitate de educator, dar nu am primit indemnizația pentru tinerii specialiști. Pot să depun acum cerere pentru aceasta indemnizație sau după ce absolvesc universitatea?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Daca ai încheiat deja contract cu instituția de invatamint, și activezi in prezent conform repartizării - ar fi trebuit deja să primești prima și a doua tranșă din indemnizație. Aceasta problema trebuie discutată cu angajatorul actual.
Daca pina in prezent nu ai încheiat acel contract, pentru a primi indemnizația trebuie sa... mai detaliat depui cerere, însă în acest caz statul va desemna locul unde trebuie să muncești, care poate fi diferit de locul de munca actual.

18 septembrie 2022