Tânăr specialist în educație

8 februarie 2024 3

Bună ziua. În septembrie 2024 voi fi angajată, cu statut de tânăr specialist, să predau disciplina Educația Fizică și Sport la un gimnaziu. Câte ore trebuie să am - 13,5 sau 8?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Codul educaţiei prevede:
(2) Norma didactică de predare-învăţare-evaluare şi instruire practică în învăţămîntul primar, gimnazial şi liceal constituie 18 ore săptămînal.

(7) În primii 5 ani de activitate pedagogică, cadrele didactice din instituţiile de învăţămînt general publice beneficiază de sprijin pentru inserţie profesională, inclusiv de reducerea la 75% a normei didactice pentru... mai detaliat un salariu de funcţie, precum şi de asistenţă din partea cadrului didactic mentor.

18*0.75=13.5

8 februarie 2024