Tânăr specialist într-o instituție de învățământ

29 august 2022 78

Bună ziua. M-am angajat ca tânăr specialist într-o instituție de învățământ, fiind încă studentă în anul 2 (frecvență redusă). Pot beneficia de indemnizația oferită tinerilor specialiști? Mulțumesc.

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Indemnizația se acordă cadrelor didactice debutante, absolvenți ai programelor de studii superioare şi profesional tehnice postsecundare în domeniul Educație/Științe ale educației, angajate în instituțiile publice de învățământ general conform calificării atribuite, în baza diplomei de absolvire și a adeverinței de repartizare în câmpul muncii. Există unele excepții pentru studenții cu... mai detaliat frecvență, angajați. Depinde deja de situația dmv.

30 august 2022