Tânăr specialist sau nu în domeniul educației cu norma de 13,5 sau cu 18 ore?

27 septembrie 2023 3

Bună ziua! În 2018 am fost angajată la școală ca profesoară și am lucrat până pe 01.05.2020 (în total 20 de luni lucrate), după care am ieșit în concediu de maternitate și concediu de îngrijire a copilului, până la data de 21.08.2022. În anul școlar 2022-2023 am lucrat 12 luni, acum ar trebui să mai lucrez obligatoriu până la 31 decembrie cu normă didactică de 13,5 ore, nu cu normă de 18 ore. Mi s-a calculat salariul pentru norma de 18 ore. Ce pot să fac în acest caz? Va-ș fi foarte recunoscătoare dacă cineva m-ar putea ajuta!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
De principiu nu văd o încălcare în cazul dumneavoastră or Codul educației prevedea la art. 134 alin. (7) În primii 3 ani de activitate pedagogică, cadrele didactice din instituţiile de învăţămînt general publice beneficiază de sprijin pentru inserţie profesională, inclusiv de reducerea la 75% a normei didactice pentru un... mai detaliat salariu de funcţie, precum şi de asistenţă din partea cadrului didactic mentor.
Astfel legiuitorul a utilizat sintagma în primii 3 ani și nu a folosit timp de 3 ani, (intuiesc eu că angajarea a fost în august 2018) astfel dacă e să calculăm aproximativ fără zilele concrete din luna angajării,
primul an de activitate a fost august 2018-august 2019,
al doilea an august 2019-aprilie 2020,
al treilea an a fost august 2022-august 2023
astfel de principiu formal a fost respectată prevederea normei ce vă acorda facilitatea de 75% din norma didactică în primii 3 ani.

Însă v-aș sugera să recitiți prevederile Codului educației care a fost modificat la 01 septembrie și care a extins perioada facilităților respective până la 5 ani.
Discutați cu managerul instituției de învățământ activitatea dumneavoastră ulterioară prin prisma modificărilor făcute.
Succes.
Articolul 134. Drepturile şi garanţiile sociale ale personalului didactic, ştiinţifico-didactic şi ştiinţific
(7) În primii 5 ani de activitate pedagogică, cadrele didactice din instituţiile de învăţămînt general publice beneficiază de sprijin pentru inserţie profesională, inclusiv de reducerea la 75% a normei didactice pentru un salariu de funcţie, precum şi de asistenţă din partea cadrului didactic mentor.

[Art.134 al.(7) modificat prin LP257 din 17.08.23, MO335-337/01.09.23 art.592; în vigoare 01.09.23]

27 septembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna d-na lIDIA, colegul dl. Segiu s-a referit niște norme, care reglamentează poziția DVS, eu am o propunere actuală, o să fie normal dacă DVS o să depuneți o cerere la Ministerul Educație, unde o să indicați cuvânt cu cuvânt tot ce ați menționat mai sus, cu întrebare, ce trebuie... mai detaliat să faceți DVS în cazul dat, cu salariul la 18 ore. DVS o să faceți rost de un răspubns adecvat, în baza cțruia o să aveți dreptul la achitare.

27 septembrie 2023