Tata nu vrea sa îmi dea certificatul lui de nastere

5 octombrie 2019 174

Am 20 de ani și vreau să îmi fac cetățenie română, însă tata nu vrea sa îmi dea din principiu certificatul lui de naștere. Este vreo soluție pentru o astfel de situatie?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Dvs nu aveți necesitate de acordul tatălui în acest caz, deoarece sunteți rude este suficient să probați gradul de rudenie cu tatăl Dvs la depunerea cererii și oficiul stării civile al Agenției Servicii Publice vă va elibera duplicatul certificatului de naștere al tatălui Dvs.
Duplicatul actului de stare civilă are aceiași... mai detaliat forță juridică ca și originalul.

6 octombrie 2019