Tatal a daruit copilului casa, continuand sa locueasca in ea. Peste citiva ani s-a razgindit. Poate lua casa inapoi?

30 iulie 2016 109

Tatal a daruit casa sa de locuit fiicii sale pentru ca ea sa poata sa plece in America la viitorul ei sot - trebuia sa aiba scris pe numele ei careva imobil. Acum relatiile dintre fiica si tata s-au inrautatit. Poate tatal sa-si intoarca casa pe care a daruit-o? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vasile Soltan
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Salut Erimei.

Vă comunic următoarele situații:

a) Revocarea donaţiei pentru ingratitudine - Donaţia poate fi revocată dacă donatarul a atentat la viaţa donatorului sau a unei rude apropiate a acestuia, dacă se face vinovat de o altă faptă ilicită faţă de donator sau faţă de o rudă apropiată a acestuia, situaţii care... mai detaliat atestă o ingratitudine gravă, sau dacă refuză fără motive întemeiate să acorde donatorului întreţinerea datorată. Revocarea donaţiei poate fi făcută doar în decursul unui an din momentul în care cel îndreptăţit să revoce a luat cunoştinţă de motivul de revocare.

b) Rezoluţiunea contractului de donaţie în cazul stării de nevoie - Dacă donatorul, după executarea donaţiei, nu mai este în stare să-şi asigure o întreţinere corespunzătoare şi să-şi îndeplinească obligaţiile legale de întreţinere faţă de terţi, poate cere de la donatar restituirea bunurilor donate pe care acesta le mai posedă. Cererea de restituire este inadmisibilă cînd donatorul şi-a provocat intenţionat sau prin culpă gravă starea de nevoie.

Cele bune!

30 iulie 2016