Tatal (cetatean al Turciei) a decedat. Ce mostenire pot sa am?

19 februarie 2024 3

Buna! Tatal a fost cetatean al Turciei, mama e moldoveanca. Tatal ne-a parasit cand eram mici. Recent actuala lui sotie ne-a contactat si ne-a informat ca el a decedat. Ea ne-a cerut sa mergem la ambasada si sa scriem o declaratie de renuntare la mostenire, deoarece tatal a avut datorii si ca sa nu le achitam noi, trebuie sa renuntam la mostenire. E posibil asa ceva? Noi nu am mentinut legatura cu el de mult timp. Despre ce datorii poate sa fie vorba?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Trebuie să vedeți la notarul din locul deschiderii moștenirii (Turcia) bunurile pe care le avea în proprietate. Dacă acceptați moștenirea, atunci aceasta nu înseamnă că primiți doar bunurile, doar și toate datoriile, însă Dvs nu puteți fi obligată să achitați mai multe datorii decât valoarea bunurilor pe care... mai detaliat le-ați moștenit.

20 februarie 2024