Tatal copiilor mei, care nu a platit niciodata pensie alimentara, ma ameninta si imi hartuieste copiii

17 mai 2023 28

Buna ziua! Am doi copii minori, de 14 si respectiv 17 ani, pe care ii cresc singura. Cu tatal copiilor nu am fost casatorita si traim separat de 9 ani. Tatal copiilor a fost obligat prin hotarare judecatoreasca sa le plateasca pensie alimentara inca 5 ani in urma, dar nu a achitat nimic. Acum ne face probleme, ia copilul de la scoala fara stirea mea, ii vorbeste urat despre mine. Mie imi scrie mesaje urate si ma amenința ca o sa imi faca probleme, totul din cauza ca fiica cea mai mare nu vrea sa vorbeasca cu el. Pe fata o suna si o necajeste, prin urmare, ea se teme de el. Ce pot face in aceasta situatie? Imi este frica pentru copii, din cauza presiunilor psihologice la care ii supune tatal lor.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Dacă demonstrați faptele invocate supra putem înainta o cerere de decădere din drepturile părintești.

18 mai 2023