Tatal copiilor mei nu imi permite sa comunic cu acestia

4 iulie 2024 3

Buna ziua. Tatal copiilor mei i-a lasat pe acestia la bunici si a plecat la munca peste hotare. Nu mi se permite sa vad sau sa comunic cu copiii. Tatal lor imi cere sa transfer banii pe cont, dupa care imi va permite sa vorbesc cu copiii. Ce pot sa fac in asa caz - sa depun plangere la politie ori sa ma adresez in alta parte? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Olgam, cum ter gândești, ca cererea ta să fie examinată de poliție, cînd DVS nu sunteți în țară, tu dai temei lui un oarecare inspector de scector să mai serevească ci soțul DVS o bere și u sută de grame de rachi la un bar din sat,... mai detaliat sau cher la DVS acasă, unde o să fie invitat de soți. Olga o să fie ormal, dacă DVS o să faceți să viniți acasă, soțul la făcut de peșteptul el nu v-a dat la pensia alimentară, dar bani cere și muți bani, DVS nu cunoașteți suma solicitată de el. DVS , de exemplu o să transferați ceva bani, sănteți fermă, că banii v-a fi folosiți pentru întreținerea copiilor, eu mă îndoesc. DVS o să mă întrebați, car e soloția, vă spun viniți acasă și o să puneți întrebare direct, să vă duceți la judecată și să dați la divorți și pe urmă, Dacă soțul n-o să plătească pensia alimentară, DVS o să fiți în drept să-l destituți din dreptrui părinteși pentru a pleca din țară tot cu copii, așa este soluția, altă eșire nu văd. Poate juriștii noștri o să vă propună o altă soluție, mai știi, ei sunt deștepți.

6 iulie 2024
  • Avocat

Buna ziua,
Dacă parintele cu care a fost stabilit domiciliul minorilor pleacă peste hotare, iar celalat părinte este în tară, copii se transmit celuilat parinte spre îngrijire și educare.
Actiunile tatalui sunt abuzive si ilegale, atîta timp cît nu sunteti decăzută din drepturi părintești.
Ca sa va recomand ce actiuni... mai detaliat sa întreprindeți trebuie sa cunosc mai multe detalii, puteti reveni cu mesaj pentru sfaturi.

6 iulie 2024