Tatal copilului meu consuma alcool

25 februarie 2018 38

Tatal copilului meu consuma alcool, locuim in acelas apartament, ma terorizeaza si agreseaza verbal pe mine si pe fiul nostru. Noi nu suntem casatoriti legal, dar fiul e dupa familia lui. Apartamentul in care traim e al meu, cumparat inainte ca sa il cunosc pe el. El m-a rugat sa il inscriu in apartamentul meu, iar eu am facut-o. Mentionez ca el are un post stabil de munca, insa nu e bine platit. Acesta nu doreste sa contribuie la educarea copilului. Momentan depind financiar de el, dar as vrea sa gasesc o metoda ca sa il dau afara din casa in mod pasnic, fara sa traumez copilul si sa imi pastrez apartamentul. El nu ma agreseaza fizic, dar ma manipuleaza si sunt intr-o presiune psihica constanta. Nu vreau sa chem politia si sa primeasca doar o amenda, vreau doar sa scap de el cit mai repede si sa nu mai aud de el niciodata. Ce solutii legale am?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna dna Zinaida,
Ceea ce va doriți dvs ar fi destul de dificil de realizat în practică întrucât dvs oricum o să fiți nevoită să apelați la instanța de judecată.
Iar în acest caz aveți necesitate de probe, probe care pot fi acumulate inclusiv prin recurgerea la apelul către organele de drept.
Ati... mai detaliat putea solicita instanței de judecată eliberarea unei ordonanțe de protecție care se eliberează pe 30 de zile doar.
Pentru radia concubinul de pe adresa dvs este suficient sa mergeți la Secția de Documentare și Evidență a Populației să solicitați să-l radieze.

25 februarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Referitor la apartament acesta este al dvs și concubinul nu va poate deposeda de acest bun.

25 februarie 2018