Tatal copilului meu, cu care nu am fost casatorita, m-a dat in judecata

31 martie 2023 27

Buna ziua. Am trait cu un barbat, fara a fi casatoriti, din 2012 pana in 2020. Din acea relatie s-a nascut un copil (acum are 5 ani), care poarta numele meu. Dupa ce ne-am despartit, nu am cerut pensie alimentara. In 2014 barbatul mentionat a cumparat o casa, dar actul de vanzare-cumparare este pe numele meu - el a spus ca acesta e un cadou pentru mine si copil.
Acum am primit o scrisoare ca am fost data in judecata de tatal copilului meu pentru o pretinsa escrocherie si ca pe imobilul mentionat a fost plasat sechestru. Am vorbit cu el si acesta cere sa-i ”intorc” imobilul. Ce pot face, cum sa procedez ca sa-mi apar proprietatea?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Trebuie de analizat actele pentru un răspuns mai concret. În orice caz, nu este escrocherie aici.

1 aprilie 2023