Tatal copilului meu este condamnat la inchisoare si vreau sa-l decad din drepturile parintesti

18 decembrie 2020 31

Buna ziua. Am divorțat un an si jumatate in urma, am un copil minor, domiciliul acestuia este stabilit cu mine. Fostul sot se afla in inchisoare, dar ma suna si ma amenența si cere sa dau copilul sa stea cu parinții lui. Vreau sa-l decad din drepturile parintesti, dar nu stiu unde sa ma adresez. Ajutati-ma, va rog.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Ionela, eu vă propun să vedeți ce spune Codul familiei Articolul 67. Decăderea din drepturile părinteşti

Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:

a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;

b) refuză să ia... mai detaliat copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;

c) fac abuz de drepturile părinteşti;

d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;

e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;

f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;

g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi

h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului. Așadar, DVS puteți întocmi o cerere în instanță, unde să aduceți aegumentele invocate de DVS, cu suăionarea chestii și mai este un no. Dacă DVS nu sînteți în stare, puteți apela pe viberul telefonului 068669950 și noi putem să convenim cum să proecedăm, bine.

19 decembrie 2020