Tatăl copilului poate să ia copilul lăsat în grija mamei, eu fiind peste hotare?

4 ianuarie 2020 265

Buna ziua. Am un copil de 1 an și 8 luni lăsat acasă in grija mamei mele. Eu am fost nevoită sa plec peste hotare, deoarece pensia alimentară achitată de tatăl copilului nu este de ajuns pentru a creste un copil mic, iar el nu este de acord să majoreze pensia. Acum el vrea sa vadă copilul. Mama mea ii poate permite sa-l vadă? Se poate întâmpla ca el să ia copilul? Trebuia să-l previn că plec, el fiind peste hotare la acel moment?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Părintele are dreptul să viziteze copilul atît timp cît nu are careva restricții, or nu este decăzut din drepturi părintești.

Cu siguranță nu poate să va ia copilul, decit în baza unei hotărîri judecătorești, o examinare detaliată, însă, rareori se admit astfel de cereri, de regulă copii minori rămîn cu... mai detaliat mama.

În cazul în care aveți suspiciuni că fostul soțul ar putea să vă creeze astfel de probleme pe viitor, vă recomand cînd reveniți în țară, să vă adresați la direcția asistență socială. Există o procedură cînd plecați la muncă peste hotare, să lăsați copilul în grija unui tuture, mamei dvs.

Totodată, dacă considerați pensia de întreținere insuficientă, aveți dreptul să solicitați instanței majorarea acesteia.

7 ianuarie 2020