Tatal copilului se eschiveaza de la plata pensiei alimentare, iar executorul judecatoresc nu face nimic

27 iulie 2020 170

Buna ziua! Am un copil minor si o hotarare judecatoreasca precum ca tatal trebuie sa achite pensie copilului in marime 1.200 lei lunar. Tatal copilului a trecut toate bunurile imobiliare pe care le detinea pe numele parintilor lui, el fiind singurul copil la parinti si sustine ca nu are de unde achita si nu are bunuri? Executorul a spus ca nu ma poate ajuta cu nimic. Cum sa procedez? Suma datoriei este 45.000 lei?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
puteți solicita executoruui atragerea debitorului la raspundere contravențională pentru eschivare de la plată.
Situația e complicată deoarece urmează de a face uz de șiretlicuri pentru al putea obliga, sau de a ridica bunurile ce îii aparțin, nu există o soluție concretă, or, asemenea cazuri sunt inregistrate o sumedenie, cu fiecare fiind... mai detaliat necesar de a rezolva separat.

28 iulie 2020